Susam Ve Faydaları

Özellikle Hindistan’da yetişen bitki susamın faydaları saymakla bitmiyor. Susamın faydalarının yanı sıra fazla tüketildiğinde zararları da mevcut.

Susam nedir ve faydaları

Özellikle Hindistan’da yetişen bitki susamın faydaları saymakla bitmiyor. Susamın faydalarının yanı sıra fazla tüketildiğinde zararları da mevcut. 

Susam Asya, Avrupa, Anadolu ve özellikle de Hindistan’da yetişen küçük bir bitki ve bu bitkinin sarımsı tohumlarına verilen isimdir.

Susamın faydaları

Yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin olan susam protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineraller ve B vitaminleri bakımından çok zengindir. Bol miktarda yağ taşıyan bir bitki olup, ağız yoluyla alındığında müshil ilaç etkisi yaratır. Yaralar ve sertlikler üzerine merhem olarak sürüldüğü gibi ilaç yapımında katkı maddesi olarak da kullanılmıştır.

Vücuda enerji verir. Cinsel gücü artırır. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite karşı korur.Antioksidan etkisi bulunur. Kansere karşı koruyucudur.

Susam nasıl kullanılır?

Susam tohumları simit ve kurabiyelerin üzerine serpilir ki, bu da hamur işlerine özel bir lezzet verir. Susam ezilerek tahin elde edilir ve tahin helvası pişirilir.

Susam yağı

Susam tohumları mekanik olarak ezilerek susam yağı elde edilir. Susam yağı boğaz sertliğine ve öksürüğe karşı çok faydalıdır. Susam yağı, fesleğen suyu ve zeytinyağı ile karıştırılıp kaynatıldığı zaman elde edilen sıvı, saçları kuvvetlendirir.

Ağız yoluyla alındığı veya dıştan merhem gibi sürüldüğü zaman, vücutta kuruluktan meydana gelen burukluğa karşı çok faydalıdır, sert şişlikleri yumuşatır, yüzde ve başta çıkan sivilcelere de çok iyi gelir.

susam yağı
Erkekler için faydalı susam nedir?

Her insan günlük olarak az miktarda çiğ susam tüketmelidir, çünkü bu sadece potens için mükemmel bir uyarıcı değildir, aynı zamanda prostat kanserinin önlenmesini de gerçekleştirir. Susamın testosteron üretimini arttırdığını, böylece erkeklerin sağlığını arttırdığını ve doğurganlığı doğrudan etkileyen mobiliteyi ve sperm sayısını arttırdığını belirtmek önemlidir.

Susam ayrıca, erkek ürogenital sistem için, sistit, üretrit, prostat bezinin iltihabı ve çoğu erkeğin karşılaştığı diğer kronik hastalıkların gelişimini önleyen yararları da taşımaktadır.

Kadınlar için faydalı susam nedir?

Tohumların çok azı keten ve susam gibi kadın vücudu üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir. Susam, kadınlar için güzellik ve sağlık ürünüdür. Sadece saçları ve tırnakları güçlendirmekle kalmaz, cilt durumunu iyileştirir, vücudun içsel süreçlerini uyarır, aynı zamanda kadın seks hormonlarını doğal fitoöstrojen ile değiştirme özelliğine sahiptir. Susam, 45 yaşından sonraki kadınlar ve hormonal bozukluklar için çok faydalı olmasının nedeni budur.

Ne yazık ki, menopoz dönemindeki birçok kadının, susam tohumlarının düzenli kullanımını gerektiren rahatsız edici osteoporoz semptomları (kemik dokusunun zayıflaması) olduğu bilinmektedir.

Susam kilo verme diyetleri için iyi midir?

Çoğu modern diyetin ve doğru beslenme sistemlerinin bitki gıdaları üzerine kurulu olduğunu belirtmek önemlidir. Kilo kaybı için bulaşıklara daha yakından bakarsanız, hemen hemen her tarifin susam tohumu içerdiğini görebilirsiniz.

Bu ürün sadece vücudu temizlemekle kalmaz, ayrıca toksinleri ve cürufları da uzaklaştırır, ayrıca sindirim sistemini uyarır, sindirim ve besinlerin emilimini arttırır.

Susam kan dolaşımını normalize ettiğinden, sıvı dokuyu vücutta oksijen taşıyan hemoglobin ile zenginleştirerek metabolizmayı ve aşırı yağ birikintilerinin yakılmasını hızlandırır.

Susam, susam sınıfına ait çiçekli bir otsu yıllık bitkidir, bitki için bir başka ismin ortaya çıkmasına neden olan bu ilişkiydi – susam. Çiçek salkımları yaprak axillerdeki kısa saplara yerleştirilir. Açtıktan sonra, çiçek korolosu kaybolur, hafif basınçtan açılan yuvarlak kutuların ardında, susam tohumunu serbest bırakır, faydalı özellikleri bu bitkinin ekimini endüstriyel bir zanaat haline getirir.

Yerel mağazaların raflarında en çok üç tür susam bulabilirsiniz – altın, siyah, inci beyazı. Besin, biyokimyasal özellikler, değerler, kontrendikasyonlar ve susam tohumunun nasıl kullanılacağına dair öneriler, bu ürünler için neredeyse aynıdır.

Firmamız hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Instagram sayfamızı takip etmek için buraya tıklayınız.

0 0 Oylar
Article Rating